Google+

Design For Bantayan

styczeń 19, 2014

DESIGN PO TAJFUNIE – Autorzy projektu: Helena Czernek i Aleksander Prugar (www.aleksanderprugar.com)

Początek sezonu turystycznego na Filipinach miał się właśnie rozpocząć, a wraz z nim nasze
dziesięciodniowe wakacje. Trzy tygodnie przed wylotem zobaczyliśmy jednak w mediach obraz
spustoszenia i tragedii. Na Filipiny zszedł tajfun, najsilniejszy, jaki do tej pory pojawił się na świecie.
Pomimo tego postanowiliśmy jechać, nie na wakacje, ale z zamiarem pomocy. Tak powstał
projekt Design For Bantayan – kompleksowy plan pomocy mieszkańcom wyspy Bantayan, dający
im możliwość pracy i zarobku.

kartka3

Wyspa znalazła się w czerwonej strefie oddziaływania tajfunu. Prognozy jednoznacznie wskazały, że ten rejon znajdzie się dosłownie w oku cyklonu. Przewidywania sprawdziły się w stu procentach. Yolanda 8 listopada zeszła na niewielką filipińską wyspę Bantayan, 450 kilometrów na południe od Manili, 120 na północ od stolicy regionu – Cebu, 600 kilometrów ponad Równikiem. To tam wylądowaliśmy 5 grudnia i spędziliśmy kolejnych 10 dni. Pierwszy obraz: powalone drzewa, połamane słupy wysokiego napięcia, zrujnowane domy. 90% szkolnych budynków zostało uszkodzonych, 95% ludności straciło dach nad głową. Prąd wróci najwcześniej za miesiąc.

Kształtując plan działania, zależało nam, by wykorzystać nasze specjalizacje i umiejętności. Ponieważ doraźna pomoc w postaci pitnej wody, żywności, lekarstw, namiotów była zapewniana przez liczne organizacje humanitarne, postanowiliśmy zabrać się za sprawę od innej strony. To, czego w dalszej perspektywie potrzeba mieszkańcom, to praca i zarobek. Pomoc zewnętrzna w pewnym momencie się skończy, a lokalna społeczność musi być gotowa na ten moment. Razem z właścicielem ośrodka, w którym mieszkaliśmy Nelsonem Yuvallosem oraz przy wsparciu miejscowego ratusza, stworzyliśmy koncepcję projektu Design For Bantayan. Polega on na stworzeniu serii designerskich pamiątek dla turystów, które będą wykonywane i sprzedawane przez mieszkańców wyspy. Bantayan, dzięki unikatowym walorom przyrodniczym – rozległej rafie koralowej oraz pięknym białym plażom, staje się coraz bardziej popularnym celem turystycznym. Nie posiada jednak żadnej oferty w postaci pamiątek.
Ze względu na panujące warunki, przy tworzeniu wzorów przedmiotów kierowaliśmy się dwoma zasadami:
1. Do produkcji przedmiotów używaliśmy najprostszych narzędzi, tak by niewykwalifikowani
rzemieślnicy od razu mogli rozpocząć pracę.

bamboo

bambus_zdjecia-04

kartka4

 

2. Wykorzystaliśmy ogólnodostępne materiały pozostałe po przejściu tajfunu, takie jak
powalone palmy kokosowe czy bambusy.

palma_zdjecia1-01

bambus_zdjecia-01

 

Stosując te zasady, dostrzegliśmy niezwykłą urodę drewna palmy kokosowej. Charakteryzuje się ono dwoma bardzo wyraźnymi wzorami usłojenia. Przekrój poprzeczny daje wzór, który nazwaliśmy kropkowym – Dot Pattern, wzdłużnemu nadaliśmy nazwę płomiennego – Flame Pattern.

wzoryDrewna_zdjecia-01

 

BIŻUTERIA

Z drewna kokosowego przygotowaliśmy kolekcję naszyjników. W pracach nad kolekcją użyliśmy wyłącznie ręcznej piły i zestawu papierów ściernych do szlifowania. Każdemu z przedmiotów nadaliśmy nazwę związaną z wyspą.

naszyjnik-08

Naszyjnik Bantayan

 

palma_zdjecia1-06

Naszyjnik Hilantagaan

 

palma_zdjecia1-05

Naszyjnik Cave Cristal

 

zdjecia-03

Naszyjnik Santa Fe

 

LAMPY MARIKABAN

Z połamanych bambusów, odpowiednio przyciętych i oszlifowanych, zaprojektowaliśmy stojące lampy biurkowe. Są one nową propozycją pamiątki turystycznej, wykraczającej poza standardowy zestaw złożony z kartki pocztowej, figurki czy bibelotu. Lampy są lekkie i trwałe, dają efektowe światło o ciepłej, przyjemnej barwie. Koszt produkcji na miejscu wynosi mniej niż 7zł, a każdy z elementów potrzebnych wyprodukowania jest dostępny na wyspie.

bambus_zdjecia-05 zdjecia-04

zdjecia-01

 

Z bambusa wykonaliśmy też pojemniki do serwowania sztućców oraz bransoletki.

bambus_zdjecia-06

 

TRAWA CYTRYNOWA

Poza projektowaniem przedmiotów, dostrzegliśmy też potencjał rosnącej tam powszechnie trawy cytrynowej. Ładnie podana, także może spełniać funkcję prezentu, a wraz z załączonym przepisem na lokalny specjał, czyli herbatę z trawy cytrynowej, staje się czymś wyjątkowym.

trawa_zdjecia-01

trawa_zdjecia-02

 

Logo projektu Design For Bantayan składa się z kolorowych kwadratów. Kształt ten najczęściej wykorzystywany był przy tworzeniu biżuterii z drewna palmy kokosowej. Przeanalizowaliśmy rozkład barw na zdjęciach z Bantayanu, z których wyciągnęliśmy “średnią kolorystyczną”. Ta „średnia” odpowiada kolorom filipińskiego nieba, zachodzącego słońca, drewna palmowego
oraz bambusa.

logo800
Końcowym etapem projektu, za który jesteśmy odpowiedzialni, jest stworzenie podręcznika zawierającego informacje o sposobie wykonania przedmiotów, rysunki techniczne i zdjęcia prototypów. Projekt będzie koordynowany przez burmistrza okręgu Santa Fe – Jose B. Esgana oraz Nelsona Yuvallosa, którzy na podstawie przekazanego im podręcznika zorganizują szkolenie dla mieszkańców wyspy zainteresowanych taką działalnością. Następnie uruchomione zostaną sklepiki w porcie w Santa Fe oraz na sąsiedniej wyspie Hilantagaan.

lampa

Projekt zrealizowany razem z Aleksandrem Prugarem: www.aleksanderprugar.com