Google+

Spalony Dom I / The Burnt House I

wrzesień 1, 2013

spI5

Od 2006 roku fotografuję spalony dom w mojej miejscowości. Dokumentuję zachodzące w nim zmiany kształtów i kolorów, wszelkie przemiany jakim podlega. Zarówno te, które poczynił czas, jak i człowiek. Był to dom bliźniak. Cykl „Spalony dom I” poświęcony jest jego nie istniejącej już części. Ten przedwojenny dom kryje w sobie tajemnicę. Zapewne zresztą nie jedną. Tutaj w czasie wojny pewna kobieta ukrywała 2 żydowskich dzieci, udając ich matkę. Prawdziwi rodzice dzieci znajdowali się w getcie warszawskim. Gdy pewnego dnia dziewczynka udała się do Warszawy by zobaczyć rodziców, zatrzymano ją. Podczas przesłuchania powiedziała prawdę na temat miejsca, w którym do tej pory się ukrywała. Rodzeństwo wraz z przybraną matką zostało zamordowane przez Niemców.  Gdzie, i czy w ogóle zostali pochowani – nie wiem.

Dom spłonął w 2005 lub 2006 roku. Mieszkało tam małżeństwo z dzieckiem. Kobieta nieuważnie postawiła dezodorant na gorącym piecu. Spray wybuchł, a dom się momentalnie zajął. Nikt z nich nie ucierpiał, przeprowadzili się do sąsiedniej miejscowości. Z tego co pamiętam, wkrótce potem małżeństwo się rozstało, a on, nie mając dokąd się przeprowadzić, jakiś czas mieszkał w zgliszczach swojego Spalonego Domu.

Dzisiaj po tej części domu nie ma praktycznie śladu. Jakieś kafle na ziemi, widocznie po rozgarnięciu trawy i cegły wystające z drugiej części budynku wskazują na to, że coś tam wcześniej było.

Towarzyszyłam z aparatem temu domowi przez kilka lat, aż do ostatniej cegły. Poniższe zdjęcia opowiadają tę historię chronologicznie.

spI8

spI9

spI1

spI2

spI4

spalonyI3

spalonyI2

spI3

spI6

spI7

spI12

spI16

spI15

spI18

spI20